Kamienica nie tylko cieszy oko nowym, eleganckim kolorem. Mieszkańcy mogą korzystać z wykonanych modernizacji i wkrótce zacząć oszczędzać na ogrzewaniu.
Zakres prac przy Jeleniogórskiej 16
Odnowienie elewacji wiązało się również z ociepleniem tej ponad stuletniej kamieniczki. W ramach prac termomodernizacyjnych wymieniono m.in. stolarkę okienną i drzwiową.
Wyremontowane zostały też schody zewnętrzne i zamontowana nowa brama wejściowa.
Koszty prac wyniosły 500 tysięcy złotych. Operatorem remontu budynku był jego zarządca, Zarząd Zasobu Komunalnego.
Leśnica była kiedyś miasteczkiem
Nie tylko zresztą miasteczkiem, ale w XIV wieku także i siedzibą rycerzy. W czasach rycerstwa Leśnica przeżywała swój najlepszy okres. Jednak w ciągu kolejnych 400 lat, Lissa (przedwojenna nazwa Leśnicy), powoli traciła na wartości i w końcu utraciła prawa miejskie. W 1928 roku jako Deutsche Lissa, została włączona do Wrocławia.
Wartościowe budynki powstały tu głównie w ostatnich 50 latach przed I wojną światową. Po tym, jak Leśnica zyskała połączenie kolejowe z Wrocławiem, zaczęła się znów rozbudowywać. Kamienice i spore domy zachowały się mimo wojennych zniszczeń w mieście.
Źródła wspominają także o tym, że w Leśnicy często bywali Henryk I Brodaty, jego żona św. Jadwiga, potem także jego synowie. Można to stwierdzić na podstawie akt i dyplomów wystawionych przez władców.